Három csabai festőművész, akik művészetükkel tanítottak

2024. május 1. 10:31 | Fajó Attila

Három jeles békéscsabai alkotóművészről tartott előadást Mészáros Zsuzsa, a Békéscsabai Városvédő és Városszépítő Egyesület alelnöke, a Békés Megyei Könyvtárban. Az előadás az egyesület jeles személyeket bemutató előadássorozatának része volt.

–1964-től a Magyar Iparművészeti ­Főiskola alakrajztanára később főigazgató-helyettese lett. Előszeretettel festette le Békés megye tájait, a csabai utcákat, a Körösök vidékét és az alföldi tanyavilágot. Néhány festményét a Munkácsy Mihály Múzeum őrzi – idézte fel Mészáros Zsuzsanna. Bármire képes volt rajzolni, ami számunkra azért jelentős, mert akkoriban nem lehetett fotót készíteni, minden titokban történt. Jakuba János viszont  jól ábrázolja az elgyötört arcokat, a nehézségeket, amiket át kellett élnie azoknak, akik a világháborút megjárták – hangzott el.

Jankay Tibor csabaiként még Deutsch vezetéknévvel látta meg a napvilágot. 1948-ban Amerikába emigrált, ahol a Los Angeles-i egyetem művésztanáraként dolgozott. Békéscsabának adományozta értékes gyűjteményeit, többek között mintegy 3000 festményt, 5000 grafikát és 143 tételből álló néprajzi gyűjteményét. Hagyatéki kiállítását 1997-ben éppen a megyei könyvtárban rendezték meg.

Mazán László páratlan humorú ironikus rajzokkal, olajkép-karikatúrákkal, akvarellekkel ábrázolta a csabai emberek világát. Az elemi elvégzését követően az evangélikus gimnáziumban végezte középiskolai tanulmányait. Nemcsak karikatúrában alkotott maradandót, hanem a festészet területén is: vázlatai nagy lélegzetű kompozíciókat, freskókat sejtetnek. Művészetét romantikus népmesei elemek, dinamikus, játékos vonalak jellemzik. Érdekességképpen hadd jegyezzük meg, hogy Jakuba Mazán egyik fiatal tanítványa volt.

S hogy mi a közös a három csabai származású alkotóban? A 20. század vérzivataros éveit átvészelve, a művészet gyönyörűségével igyekeztek gyógyítani nemzetünk fájó sebeit, miközben szolgálatába szegődtek a felnövekvő generációnak.

Galéria

További programok »

FEL