Kosárlabda: Kiélezett mérkőzésen maradt alul a Békéscsaba

2024. január 21. 21:01 | Hidvégi Dávid

Újabb fontos mérkőzés következett a Békéscsabai KK számára a férfi kosárlabda NB I/B Zöld csoportjában vasárnap este. A Vuk Pavlovic vezette 10. helyen álló viharsarki együttes a 6. pozíciót elfoglaló NKA Universitas Pécs II. csapatát fogadta a 16. fordulóban.

BÉKÉSCSABAI KK–NKA UNIVERSITAS PÉCS II. 83–95 (16-21,19-22,29-22,19-30)
NB I/B-s kosárlabda mérkőzés, Békéscsaba, 475 néző. Vezette: Balogh Gy., Dr. Nagy Zsombor, Fülöp Ádám László.
BÉKÉSCSABA: Hajdu 14, Varga Á. 30, Vodila 1, Cvijin 12, Balog 4, Csere:Varga Z. 12., Kurtucz 4., Solevic 6., Fábián, Kovács J. Vezetőedző: Vuk Pavlovic
PÉCS II: Bor 19, Bánfi 9, Kazy 21, Rátgéber 22., Kelemen 9. Csere: Cekic, Korszunszkij 7., Füzesi A. 6, Bolyos M. 2, Antal D. G. Vezetőedző: Csirke Ferenc

A Békéscsabai KK a mérkőzés előtt 21 ponttal a 10. helyen állt, mérlege 6 győzelem és 9 vereség volt. Ezzel szemben a Pécs II. a 6. helyről várta az összecsapást, 8 győzelemmel és 7 döntetlennel maga mögött, valamint az ezzel járó 23 ponttal. A csabaiak alapemberei közül Vágvölgyi Ákos hiányzott az együttesből, míg a vendégeknél a 18,5 pontátlagot hozó Scherer Bálintra nem számíthatott a vezetőedző.

A fekete-narancssárga mezes Pécs II. kezdte jobban a mérkőzést, hiszen a harmadik percben már a harmadik dupláját szerezte Rátgéber Tamás révén (0–6). A hazaiak első pontjait Varga Ákos szerezte egy közelivel (2–6) A 4. percben 8–2-es vendég vezetésnél Vuk Pavlovic kihasználta az első időkérését, hogy rendezze a sorokat, így csatába küldte a Fábián, Kurtucz, Varga Zalán hármast Hajdu, Cvijin és Vodila trió helyére. Majd jött Bor hárompontosa, 11:17. A 9. percben a Csaba felzárkózott egy pontra, ekkor 16–17 volt az állás. Erre Rátgéber dobott egy triplát, így ismét négy pont volt a csapatok között (16–20). Rátgéber büntetőpontja jelentette az utolsó találatot az első negyedben, ami így 16–21-es eredménnyel ért véget a pécsiek javára.

Hajdu kezdte a pontgyártást a második negyedben, két sikeres büntetőt dobott (18–21). Erre Mateja Bolyos válaszolt. Az ellenakcióban Kovács József már a második hárompontos dobását hagyta ki, ezzel szemben Rátgéber sikeres közelit dobott (18–25). Varga Ákos értékesített büntetőivel kezdett felzárkózni a Csaba (26–30). A következő szűk három percben ismét a Pécs volt pontosabb, jól dobták a tripláikat, így Füzesi András találatával már 27–35 volt az eredmény. Három perccel a negyed vége előtt a Csaba ismét felzárkózott négy pontra, így Csirke Ferenc vezetőedző is időt kért, majd vehemensen próbálta helyre rázni a fiait (31–35). Továbbra is a pontosság jelentette a mérkőzés kulcsát, a hazai szurkolók döbbenetére Kazy Balázs közel félpályáról dobott triplát (31–38). Gyors pontváltás után Pavlovic mester is időt kért, (33–40). Alig egy perc játék után a hazai edző ismét szünetet kért, hogy nyomatékosítsa játékosaiban a meccstaktikát. Erre a válasz egy vendég tripla volt Kazy kezeiből, amivel már tíz pontra növelte a csapatok közötti különbséget, (33–43). Az eredményen Varga Ákos kozmetikázott a sikeres büntetőivel, 35:43. A helyzeteik ugyan megvoltak a csabaiaknak, de a hatékonyság a dobószázalékon múlott. A nagyszünetig a hazaiak 36 százalékkal dobták a kosarakat, míg a vendégek 65-tel.

A harmadik negyedben Rátgéber rögtön triplával kezdett, (35–46). A Csaba Varga és Balog büntetődobásaival három pontot szerzett, (38–46). A találkozó 23. percében a Pécs már ötven pont felett járt, amikor ismét Rátgéber volt eredményes, (38–51). A 25. percben Bohdan Korszunszkij dobott sikeres büntetőt (42–54). A negyed végén kezdett felzárkózni a hazai együttes, a szurkolók „Hajrá Csaba” rigmussal éltették kedvenceiket, ekkor Cvijin triplából volt eredményes, (62–63). Erre Korszunkij egy közelivel válaszolt (62–65). A hazai lendület azonban nem tört meg, Varga is dobott egy duplát, így az utolsó negyed előtt 64–65 volt az állás.

A záró játékrészben a Békéscsaba az egyenlítésért és a vezetés megszerzéséért támadhatott, azonban Hajdu kihagyta a helyzetet. A 33. percben még mindig egy pont volt közte, 70–71, azonban Rátgéber hárompontossal állította meg a csabai lendületet, (70–74). A Békéscsaba ekkor időt kért. Varga egy közelivel csökkentette a hátrányt, majd Pavlovic mester a hajrára beküldte a kicsit fáradt Hajdu helyére Cvijin Patrikot, 72–74. A végére kijött a csapatok rutinbeli különbsége, a szurkolók pedig a játékvezetők ténykedését kérdőjelezték meg, miután számtalan esetben kapott büntetőt az ellenfél, amit ráadásul értékesített is. Két perccel a vége előtt a vendégek masszív előnyre tettek szert, 87–75 volt az állás a javukra. Egy perccel a lefújás előtt a Csaba kilenc pontra zárkózott, (80–89). A Pécs végül 95–83-ra nyerte az összecsapást, amit a közönség „Szép volt sporik” kántálással díjazott.

A Békéscsabai KK legközelebb január 28-án játszik a Dunaharaszti MTK otthonában.